"Anonim Metin" nedir?

Anonim metin bizim bu blogda bi örneğini yapmaya çalışacağımız, fikir olarak başka sitelerde edebiyat portallarında ve daha birçok yerde rastlanabilecek bir şeydir. Anonim, (1) adı sanı belli olmayan,(2)çok ortaklı,(3)ed. Yazanı, yapanı, söyleyeni bilinmeyen (eser) anlamlarına gelir. Anonim metinden kastımız ise dolayısıyla birden çok yazar tarafından oluşturulan ve isim zikredilmeyeceği için de sahibi tam olarak belli olmayacak olan bir metindir. Bu bir anlamda bir deney; elbetteki bu tarz girişimlerin bir teorik altyapısı olması gerekir. Ancak bu, profesyonellik iddiasından uzakta bir deneme olacak daha çok.

Çok basit birkaç ilke üzerine kurulmasında fayda olduğunu düşündük, bunlar; metnin sürmesinin esas olması _hiç bitmeyecek diye bir kaide yok ama_, bir tarz olarak absürd ve yer altı edebiyatının dilleri kullanılsa da yazılanların salt hakaret ve şiddet içermemesi, mümkün mertebe özgür olması ve herhangi bir otorite tarafından müdahale de bulunulmaması… Metne katkıda bulunmak isteyenlerin bunu bildirmesi ardından yazar olarak sisteme dahil edilmesi gerekecektir.
Bu ortak çalışmanın getirdiği sorunları konuları tartışmak üzere ayrı bölüm açıp gidişat üzerinden konuşabiliriz. Bu yazı dahil, blogdaki her şey değiştirilebilir. Deneyin açmazlarını birlikte gözlemleyip birlikte çözmeye çalışıp birlikte sürdüreceğiz. Yazımda herhangi bir sınırlama getirmemekte fayda var ancak yazmadan önce okumak şart aksi halde ortaya çıkacak metin bir bütünlük oluşturmayacaktır.

Süreçte teknik donanımı sağlaması açısından bizi ilgilendirebilecek dökümanları da toplayıp paylaşabiliriz. Önce yorum şeklinde yazılsa da periyodik olarak yazılanlar imla vs gibi birkaç düzeltme sonrasında gövde metin olarak bloga tekrar girilecektir. Böylelikle zaman içerisinde kimin ne yazdığı belirsizleşecektir diye umuyoruz.
Yazar arkadaşlar kullanıcı adı olarak kendi adlarını değil de bir takma isim kullanırlarsa daha iyi olur sanıyoruz ki. İlgili konularda gerektiği takdirde oylamaya gider ona göre bir sonuca ulaşırız.Son olarak çıkmak isteyen arkadaşlar olursa şayet metne katkılarını geri çekmeleri gibi bir durum söz konusu olmamalıdır aksi metin yine bütünlüğünü kaybedecektir.
Herkese şimdiden kolay gelsin...